نحوه شکایت ضامن از وام گیرنده


شرایط ضمانت وام بانکی

ضامن برای راحت شدن خیال بانک از پرداخت اقساط وارد قرارداد بین فرد با بانک می‌شود. برای این که ضمانت کسی در وام فرد دیگری رسمی شود، بین آن‌ها باید یک «قرارداد ضمانت» بسته شود. این قرارداد را خودِ بانک‌ها در هنگام دریافت مدارک به هر دو طرف میدهند. طبق قانون مدنی، قرارداد ضمانت یعنی عهده‌دار شدن یک فرد، نسبت به مسئولیت مالی فرد دیگر. شناخت وامگیرنده از ضامن، از نظر قانونی برای بانک الزامی ندارد. این یعنی هر فردی می‌تواند بدون شناخت، ضامن کسِ دیگری شود. با این حال به دلیل چالش‌های مالی و اطمینان نداشتن، خیلی‌ها ضامن افراد غریبه نمی‏شوند.

بیشتر بخوانیم :
فروش مال غیر چیست و چه مجازاتی دارد؟

وقتی که خود وام‌گیرنده (که طبق قرارداد ضمانت بدهکار بانک محسوب میشود) طلب را بپردازد، دین ادا شده و ضامن بری خواهد بود. اما اگر بانک نتواند وصول بدهی را از خود بدهکار انجام بدهد، به سراغ ضامن‌ها (به ترتیب اول، دوم، سوم و…) میرود. فراموش نکنید که اگر ضامن کسی می‌شوید، حتی اگر آن فرد خیلی نزدیک به شما باشد، بانک میتواند مستقیما به شما مراجعه کرده و ابتدا حقوق و سپس اموالتان را توقیف کند. پس قبل از ضمانت، از توانایی مالی وام‏گیرنده مطمئن شوید. البته که قانون در چنین حالتی، اجازه شکایت ضامن از وام گیرنده را داده است.

پیش نیازهای ضمانت وام

فرقی ندارد که برای چه چیزی بخواهید وام بگیرید، ازدواج، مسکن، خرید کالا، ساخت و ساز، کسب و کار یا… به احتمال بسیار زیاد شما به ضامن نیاز دارید. تعداد بانک‌هایی که بدون ضامن وام میدهند، از تعداد انگشت‌های یک دست هم کمتر است. اما چه افرادی می‌توانند ضامن بانکی شوند؟ چرا خیلی از ما برای پیدا کردن ضامن، دچار مشکل و معطلی می‌شویم؟ در ابتدا باید این نکته را بدانید که هر بانکی، شرایط ضمانت مخصوص به خودش را دارد. بنابراین اگر این شرایط در یک بانک دقیق باشند، ممکن است بخشی از آن‌ها در بانک دیگر قابل قبول نباشند. شروط ضامن بانک، این موارد هستند:

 • او باید عاقل و بالغ و بالای 18 سال باشد.
 • ضامن باید وضع مالی قابل قبولی داشته باشد تا بتواند در صورت تسویه نشدن وام، اقساط را پرداخت کنند. این  وضع مالی را هر بانک با معیارهای خودش تشخیص می‌دهد. مثلا بازنشستگی یا حقوق از سازمان‌های کشوری و لشکری.
 • ضامن لزوما نباید یک شخص حقیقی باشد، بلکه بعضی از وام‌ها در بعضی از بانک‌ها، می‌توانند ضامن حقوقی داشته باشند (مثلا یک ملک که توسط کارشناس ارزش‌گذاری شده).
 • ضامن باید در حال کار یا بازنشسته رسمی تامین اجتماعی باشد. برای اثبات این نکته، بانک از وام‌گیرنده مدارکی مثل فیش حقوقی، حکم بازنشستگی، کارت نظام پزشکی و… میگیرد.
 • ضامن نباید همزمان برای چند نفر در حال ضمانت باشد (تعداد افراد مورد ضمانت با توجه به سقف حقوق فرد مشخص می‌شود).
 • ضامن نباید بدهکاری بانکی داشته باشد.
بیشتر بخوانیم:
خیانت در امانت چیست و چه جرایمی دارد؟

آیا ضامن می تواند از وام گیرنده شکایت کند؟

بله، ضامن این حق را دارد که در صورت پرداخت نشدن قسط‌ها توسط وام‌گیرنده، از او شکایت طرح کند.  وقتی که خود وام‏گیرنده (به هر دلیلی) اقساط را پرداخت نکند، سیستم بانکی به صورت خودکار مبلغ قسط او را از حساب بانکی یا حقوق ضامن برداشت می‌کند. این موضوع ممکن است یکی دو ماه مشکلی ایجاد نکند، اما اگر طولانی‌مدت شود به معیشت و زندگی روزمره ضامن ضربه خواهد زد.

اگر وامگیرنده اقدامی برای پرداخت قسط خود نکرده و ضامن هم این مبلغ را به بانک ندهد چه؟ در ابتدا بانک تعدادی اخطاریه به ضامن می‌فرستد و با او تماس میگیرد. بسیاری از ضامن‌ها در این مرحله هشدار را دریافت کرده و اقساط را میپردازند. اما اگر باز هم مبلغ قسط توسط هیچکدام از طرفین قرارداد ضمانت پرداخت نشد، اموال منقول و غیرمنقول هردو آنها توسط بانک ضبط خواهد شد. بنابراین اگر ضامن فردی شده‌اید و حالا در حال پرداخت اقساطش هستید، بهتر است از بانک یک گواهی یا در واقع رسید مبنی بر پرداخت بگیرید. در صورتی که در آینده قصد شکایت علیه وام‌گیرنده را داشته باشید، این مدرک بسیار برایتان مفید خواهد بود.

نحوه شکایت ضامن از وام گیرنده

شکایت ضامن از وام گیرنده در قانون کشور ما تعریف شده و ضامن این حق را دارد که وقتی وام را پرداخت کرد (مثلا اقساط از حقوقش برداشت شد)ز فرد مورد ضمانت، به دادگاه شکایت ببرد. بسیاری از افرادی که ضامن می‌شوند، برای روز مبادا چاره می‌اندیشند و قبل از عقد قرارداد ضمانت، از فرد وامگیرنده سفته می‏گیرند. سفته یک سند قانونی است و به ضامن اختیار میدهد که در صورت لزوم، از وام گیرنده شکایت کند (هرچند که بدون سفته هم شکایت ضامن از وام گیرنده ممکن است).

همچنین بدانیم :
گرفتن حکم جلب چه مراحلی دارد؟

اما ضامن باید چقدر پول پرداخت کند تا بتواند علیه وام‌گیرنده دعوی طرح کند؟ در ماده 709 قانون مدنی، مقرر شده که ضامن حتی با کسر یک قسط از حقوقش، می‌تواند به وام‌گیرنده مراجعه کرده و آن را طلب کند. برای شکایت مبالغ کمتر از 20 میلیون تومان، ضامنها باید به شورای حل اختلاف و برای مبالغ بالای 20 میلیون تومان، باید به دادگاه محل زندگی خودشان مراجعه کنند.

مراحل شکایت ضامن از وام گیرنده

همان‌طور که گفتیم، حتی با پرداخت یک قسط از حقوق، ضامن حق این را دارد که علیه وامگیرنده دعوی طرح کند. اما مراحل این شکایت چگونه خواهند بود؟

ابتدا باید یک دادخواست علیه وام گیرنده تنظیم کنید. برای بالا بردن احتمال پیروزی این دادخواست در دادگاه، بهتر است با یک مشاور حقوقی یا وکیل خبره مشورت کنید.

در کنار دادخواست، باید مدارکی را به مرجع دارای صالحیت ارائه کنید، که مشخص می‌کنند قسط به جای حساب وام‌گیرنده از حساب شما برداشته شده است. مدارکی مانند قرارداد ضمانت، کپی مصدق استشهادیه، اصل درخواست پرداخت از طرف بانک، اصل فیش برداشت از حساب شما و در صورت امکان شهادت شهود.

همچنین بخوانیم :
دعاوی ملکی چیست و چه کمکی به ما در امور ملکی میکند؟

بعد از ارائه این مدارک و دادخواست، دادگاه پرونده را بررسی و وام‌گیرنده را احضار می‌کند تا بدهی خود را به ضامن بپردازد. در صورت ممانعت او، قاضی حکم تامین خواسته می‌دهد و اموال فرد به نفع ضامن ضبط خواهند شد.

حکم جلب یا بازداشت وام‌گیرنده، در شرایط خاص و با تحقیقات بیشتر دادگاه و قاضی صادر میشود. حکم جلب وام‌گیرنده یا سیار است، یا عادی. حکم سیار به همه کلانتری‌های حوزه قضایی ابلاغ شده و فرد تحت تعقیب قرار می‌گیرد. حکم عادی اما به ماموران اجازه می‌دهد به آدرس ثبت‌شده فرد رفته و او را بازداشت کنند.

نحوه شکایت ضامن از وام گیرنده * دریافت کننده

فهرست محتوا
 1. شرایط و قانون جدید ضامن وام های بانکی
  1. پیش نیازهای ضامن شدن برای وام
 2. آیا امکان شکایت ضامن از وام گیرنده وجود دارد؟
  1. نحوه شکایت ضامن از وام گیرنده
  2. مراحل شکایت ضامن از وام گیرنده

اکثر بانک ها و موسسات مالی برای وام دادن به مردم به ضامن نیاز دارند. در واقع این ضامن نوعی تعهد را بر عهده می گیرد که در صورت عدم پرداخت وام توسط وام گیرنده، مسئولیت پرداخت اقساط را بر عهده می گیرد. این تعهد گاهی بانک ها را مجبور می کند که فقط ضامن رسمی یا بازنشستگان را بپذیرند تا از بازپرداخت اقساط مطمئن شوند (مانند وام عروسی که همه بانک های ایران از زوجین ضامن رسمی می خواهند). در این مقاله به بررسی دقیق نحوه شکایت ضامن از وام گیرنده می پردازیم و سعی می کنیم راهنمای سریعی برای ضامن هایی که در آستانه طرح شکایت هستند ایجاد کنیم.

در واقع ضامن، جانشین وام گیرنده است و به تمام تعهدات خود عمل می کند. این مسئولیت به خودی خود سنگین است و در صورت عدم پرداخت وام گیرنده، بانک خود به خود به ضامن مراجعه می کند و اقساط را از حقوق وی کسر می کند. ضامن به عنوان یک شخص حقیقی می تواند از وام گیرنده شکایت کند و حقوق مالی را از او مطالبه کند.

 

شرایط و قانون جدید ضامن وام های بانکی

ضامن برای رفع نگرانی بانک از پرداخت اقساط، قراردادی بین فرد و بانک منعقد می کند. برای رسمیت یافتن ضمانت شخص بر وام دیگری، باید بین آنها «قرارداد ضمانت قرض الحسنه» منعقد شود. خود بانک ها با دریافت اسناد این قرارداد را برای هر دو طرف صادر می کنند. در قانون جدید ضامن وام و شکایت ضامن از وام گیرنده، ضمانت نامه به این معناست که شخصی مسئول، مسئولیت های مالی دیگری را می پذیرد. بانک طبق قانون نیاز به شناخت وام گیرنده از ضامن ندارد. این بدان معناست که هرکسی می تواند ندانسته برای شخص دیگری ضامن شود. اما به دلیل تنگنای مالی و عدم اعتماد، خیلی ها ضامن غریبه ها نمی شوند.

اگر شخصی که وام دارد (طبق قرارداد ضمانت به آن بدهکار بانکی گفته می شود) طلب را بپردازد، در این صورت وام پرداخت شده و ضامن بری می شود. اما اگر بانک نتواند وام را از وام گیرنده دریافت کند، به ضامن ها برمی گردد. فراموش نکنید که اگر به عنوان قیم برای کسی عمل کنید، حتی اگر آن شخص بسیار نزدیک به شما باشد، بانک می تواند بلافاصله به شما مراجعه کند و حقوق و اموال شما را تصرف کند. بنابراین، قبل از تضمین، از قدرت مالی وام گیرنده اطمینان حاصل کنید. و با یک وکیل خوب در شیراز مشورت نمایید. عموماً در چنین مواردی قانون به ضابط دادگستری اجازه می دهد که با قوانین نحوه شکایت ضامن از وام گیرنده، از بدهکار شکایت کند.

 

پیش نیازهای ضامن شدن برای وام

مهم نیست چه چیزی را می خواهید وام بگیرید، وام مسکن، خرید، ساخت و ساز،ازدواج، تجارت یا … شما همیشه به یک ضامن نیاز دارید. تعداد بانک هایی که بدون وام گیرنده وام ارائه می دهند، کمتر از تعداد انگشتان است. اما چه کسی می تواند یک ضامن وام باشد؟ چرا بسیاری از ما برای یافتن یک ضامن امیدوار کننده تلاش می کنیم؟ ابتدا باید بدانید که هر بانکی شرایط ضمانت خود را دارد. بنابراین اگر این شرایط در یک بانک صادق باشد، برخی از آن ها در بانک دیگر پذیرفته نمی شود. شرایط ضامن شدن برای وام بانکی به شرح زیر است:

 • فرد باید بالغ، عاقل و بالای 18 سال سن داشته باشید.
 • ضامن باید وضعیت مالی قابل قبولی داشته باشد تا در صورت نکول وام بتواند اقساط را بازپرداخت کند. هر بانک طبق معیارهای خود این استاندارد را به رسمیت می شناسد.
 • الزامی نیست که شخص حقیقی باشد، برخی از وام های بانکی می تواند ضامن حقوقی داشته باشد.
 • ضامن باید شاغل یا بازنشسته رسمی از تامین اجتماعی باشد. برای اثبات این نظر بانک از وام گیرنده کارت حقوق، گواهی بازنشستگی، کارت پزشکی و … می خواهد.
 • فرد ضامن نباید بیش از یک نفر را همزمان ضمانت کند. (تعداد ضمانت شدگان با توجه به دستمزد نفر تعیین می شود).
 • ضامن نباید بدهی بانکی داشته باشد.

در ادامه بخوانید: سفته ضمانت پرداخت اقساط

 

آیا امکان شکایت ضامن از وام گیرنده وجود دارد؟

بله، در صورت عدم پرداخت اقساط، ضامن حق دارد از وام گیرنده شکایت کند. هنگامی که وام گیرنده (به هر دلیلی) اقساط را پرداخت نمی کند، سیستم بانکی به طور خودکار مبلغ سپرده را از حساب بانکی ضامن برداشت می کند. این مشکل ممکن است تا یک یا دو ماه مشکلی ایجاد نکند، اما اگر برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، زندگی روزمره پرداخت کننده را تحت تاثیر قرار می دهد و مجبور به شکایت ضامن از وام گیرنده می شود.

اگر وام گیرنده قسط خود را نپردازد و ضامن هم این مبلغ را به بانک نپردازد چه؟ در ابتدا بانک چندین اخطار برای ضامن می فرستد و با او تماس می گیرد. بسیاری از ضامن ها در این مرحله اخطار می گیرند و اقساط را می پردازند. اما در صورتی که باز هم مبلغ اقساط توسط هیچ یک از طرفین ضمانت نامه پرداخت نشود، اموال منقول و غیرمنقول هر دو توسط بانک توقیف می شود.

بنابراین اگر ضامن افرادی شده اید و اکنون در حال پرداخت اقساط آن هستید، بهتر است گواهی یا در واقع رسید از بانک بگیرید. اگر قصد دارید در آینده به عنوان ضامن از وام گیرنده شکایت کنید، این سند بسیار مفید خواهد بود.

 

نحوه شکایت ضامن از وام گیرنده

شکایت ضامن از وام گیرنده در قانون جدید ضامن وام تعریف شده است، و زمانی که ضامن وام را بازپرداخت می کند (مثلاً اقساط از حقوق او کسر می شود) ضامن حق دارد علیه وام گیرنده اقامه دعوی کند. بسیاری از ضامن ها بدترین راه حل را در نظر می گیرند و قبل از امضای قرارداد ضمانت از بدهکار سفته می گیرند. سفته یک سند قانونی است و به طلبکار این حق را می دهد که در صورت لزوم از بدهکار شکایت کند. (البته بدون سفته نیز، ضامن می تواند از بدهکار شکایت کند).

اما ضامن در چه صورت میتواند علیه وام گیرنده اقامه دعوی کند؟ در قانون جدید شکایت ضامن از وام گیرنده این مسئله مطرح شده است که حتی در صورت کسر یک قسط از مبلغ وام، می توانید با طرح شکایت از وام گیرنده، آن را مطالبه کنید. برای دعاوی کمتر از بیست میلیون، ضامن باید به شورای حل اختلاف و برای مبالغ بیش از بیست میلیون به دادگاه محل اقامت مراجعه کند.

 

مراحل شکایت ضامن از وام گیرنده

همانطور که گفتم حتی پس از پرداخت اقساط، ضامن حق دارد از بدهکار شکایت کند. اما روال و مراحل شکایت ضامن از وام گیرنده این بار چگونه است؟

ابتدا باید علیه وام گیرنده اقامه دعوی کرد. برای افزایش شانس خود برای برنده شدن این دادخواست در دادگاه، توصیه می کنیم با یک وکیل بانکی حرفه ای در شیراز یا مشاور حقوقی مشورت کنید.

همراه با درخواست طرح شکایت از دریافت کننده وام، باید مدارکی را به مرجع ذیصلاح ارسال کنید که نشان دهد اقساط به جای حساب اعتباری وام گیرنده از حساب شما برداشت شده است. مدارکی مانند ضمانت نامه، رونوشت مصدق گواهی، اصل درخواست پرداخت بانکی، اصل رسید برداشت از حساب شما و در صورت امکان شهادت شهود.

در این مرحله از شکایت ضامن از وام گیرنده و پس از تسلیم این مدارک و درخواست، دادگاه به پرونده رسیدگی می کند و مدیون را برای پرداخت بدهی به ضامن فرا می خواند. در صورت امتناع، قاضی حکم به تأمین دعوی صادر می کند و اموال شخص برای نگهداری توقیف می شود. همچنین حکم بازداشت وام گیرنده در شرایط خاص و با تحقیقات بیشتر توسط دادگاه ها و قضات صادر می شود.

وکیلوکیل چک

بهترین وکیل حقوقیبهترین وکیل حقوقی در شاهرودبهترین وکیل خانم در شاهرودبهترین وکیل در شاهرودبهترین وکیل زن در شاهرودوکیل پایه یک دادگستری در شاهرودوکیل خانواده تهرانوکیل خانواده ساریوکیل خانواده سمنانوکیل خانواده کرجوکیل خانواده گرگانوکیل خانواده مازندرانوکیل خوب در شاهرودوکیل زن در شاهرودوکیل شاهرودوکیل ماهر در شاهرودوکیل مورد اعتماد در شاهرود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید